MJAV v komunikaciji
Vabilo na seminar “MJAV v komunikaciji”
Spoštovani,
v sodelovanju z Zavetiščem Ljubljana vas spet vabimo, da se nam pridružite na seminarju, ki bo tokrat posvečen temi mačje in medčloveške komunikacije z naslovom “MJAV v komunikaciji”. Dogodek bo potekal v soboto, 12. oktobra, od 9.30 do 14.30 v Zavetišču Ljubljana in se ceni na 40 €. Število oseb je omejeno na 30 udeležencev.
Tokratni seminar bo posvečen različnim vidikom komunikacije, ki so ključni za učinkovito delo v zavetišču. Seminar bo zajemal teoretične in praktične vsebine, ki bodo udeležencem pomagale izboljšati komunikacijske veščine pri delu z mačkami, sodelavci in strankami.
Program vključuje:
- Mačja telesna govorica, Pšenica Kovačič, dipl. slik., uni. dipl. oblik., ISFM AdvCertFB, AFELB-MISAP; Minami Kat – center mačje kulture
- Prepoznavanje bolečine pri mačkah, izr. prof. dr. Alenka Seliškar, dr. vet. med., spec. med. psov in mačk
- Komunikacija v zavetišču: Dinamika in izzivi, Olja Ivanović, Zavetišče Ljubljana
- Skrb zase – vpliv notranje komunikacije na naše psihično blagostanje, Maja Krašovec, uni. dipl. psih., Certificiran NLP praktik z mednarodnim certifikatom in z zaključenim Praktikum 1 iz vedenjskih in kognitivnih terapij
Več informacij kmalu!
Opisi predavanj
Mačja telesna govorica v zavetiškem okolju, Pšenica Kovačič
V predavanju bomo obravnavali mačjo telesno govorico v zavetiškem okolju, pri čemer se bomo osredotočili na osnovna čustva, motivacije in vedenjske vzorce mačk. Pozornost bomo namenili subtilni neverbalni (vizualni) komunikaciji, ki je velikokrat spregledana in neupoštevana. Udeleženci se bodo seznanili z različnimi znaki, od bolj tankočutnih do bolj očitnih, ki jih mačke kažejo, da bo delo oskrbnika opravljeno spoštljivo in učinkovito.
Predavanje bo vključevalo tudi analizo videoposnetkov in fotografij, s katerimi bomo urili prepoznavanje ter poglobili razumevanje, kako pravilno interpretirati mačjo telesno govorico. Cilj je, da s pridobljenim znanjem zmanjšamo obremenjenost in pripomoremo k boljšemu počutju mačk v zavetišču.
Prepoznavanje bolečine pri mačkah, Alenka Seliškar
Ljudje imamo zaradi vedno večje odtujenosti od narave velike težave pri prepoznavanju neverbalne komunikacije, s katero mačke izražajo bolečino, kar pa ne pomeni, da je mačke ne čutijo. Znakov je veliko, od sprememb v telesni drži, aktivnosti, interakciji z drugimi živalmi in ljudmi do vrstno specifične obrazne mimike.
Namen predavanja je usposobiti tako skrbnike mačk kot tiste, ki se z njimi ukvarjajo poklicno, kako prepoznati znake akutne in kronične bolečine pri mačkah ter jim pravočasno zagotoviti ustrezno veterinarsko oskrbo.
Komunikacija v zavetišču: Dinamika in izzivi, Olja Ivanović
V zavetišču je komunikacija temelj uspešnega delovanja. Znotraj ekipe skrbimo za usklajenost nalog in delimo ključne informacije, medtem ko z mačkami gradimo odnose skozi razumevanje njihovega vedenja in prilagajanje oskrbe. Na terenu rešujemo izzive skupnosti, kot so izgubljene ali zapuščene mačke, in sodelujemo z lokalnimi organizacijami. Pri komunikaciji s potencialnimi posvojitelji stremimo k vzpostavitvi zaupanja in jasni predstavitvi potreb naših varovancev. Z najditelji in drugimi osebami ohranjamo odprt dialog, ki temelji na podpori in jasnih navodilih.
Skrb zase – vpliv notranje komunikacije na naše psihično blagostanje, Maja Krašovec
Predavanje bo osvetlilo pomen notranje komunikacije v skrbi za lastno dobrobit. Dotaknili se bomo tematike stresa in spoznali načine, kako ga upravljati, naučene tehnike pa bomo tudi praktično preizkusili.
V nadaljevanju se bomo osredotočili na medosebne odnose in spregovorili o pomenu zavedanja lastnih čustev, misli ter vedenjskih vzorcev. Naučili se bomo hitrih in učinkovitih pristopov, s katerimi lahko ponovno dobimo kontrolo nad svojim življenjem.
Predstavitev predavateljic
PŠENICA KOVAČIČ, dipl. slik., uni. dipl. oblik., ISFM AdvCertFB, ACFB, MISAP
Minami Kat – center mačje kulture
Pšenica Kovačič je diplomirana slikarka in univerzitetna diplomirana oblikovalka, ki je pridobila dodatne certifikate na področju dobrobiti, blagostanja in vedenja mačk. Usmerila se je v raziskovanje in razumevanje mačjega vedenja ter je certificirana s strani mednarodnih organizacij, kot sta International Society of Feline Medicine (ISFM) in Compass Education and Training. Svojo kariero je zdaj posvetila interdisciplinarnemu pristopu k preučevanju telesne govorice mačk.
izr. prof. dr. Alenka Seliškar, dr. vet. med., spec. med. psov in mačk
Alenka Seliškar je izredna profesorica na Veterinarski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer je leta 2000 doktorirala iz veterinarske anesteziologije in intenzivne terapije ter nato pol leta kot anestezistka delovala na University of Cambridge, Department of Veterinary Medicine v Veliki Britaniji.
V letih od 2012 do 2017 je bila predstojnica Klinike za male živali, kjer je že vrsto let vodja oddelka za anesteziologijo. Dvajset let je bila članica Upravnega odbora Slovenskega združenja veterinarjev za male živali, kjer je sodelovala pri organizaciji vsakoletnih simpozijev o aktualnih boleznih malih živali. Predsednica združenja je bila tri mandatna obdobja. Je predavateljica Centra za podiplomsko in permanentno izobraževanje Veterinarske fakultete v Ljubljani.
Je recenzentka v mednarodnih znanstvenih in strokovnih revijah, avtorica številnih znanstvenih ter strokovnih člankov in soavtorica treh univerzitetnih učbenikov; bibliografija je dostopna na https://bib.cobiss.net/bibliographies/si/webBiblio/bib201_20240821_175615_a4660835.html. Na Veterinarski fakulteti Univerze v Ljubljani opravlja klinično, pedagoško in raziskovalno delo na področju veterinarske anesteziologije ter protibolečinskega zdravljenja psov in mačk. V okviru projekta NOO Ultra predava o odnosu človeka in živali, neverbalni komunikaciji ter dobrobiti živali na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani. Je sodna izvedenka za področje Veterinarstvo, podpodročje Medicina psov in mačk.
Je ponosna skrbnica treh mačkonov, Bleka, Mukija in Lisička, na hrani ter veterinarski oskrbi pa so pri njej abonirane še tri mačke iz soseske.
OLJA IVANOVIĆ, dipl. ekon.
Vodja oskrbnikov, Zavetišča Ljubljana
V 16 letih dela v Zavetišču Ljubljana se je že od samega začetka kariere osredotočila predvsem na oskrbo mačk. Deluje tako na oddelku za oddajo živali kot v karanteni. Z izkušnjami, pridobljenimi med nočnim delom, kar je vključevalo lov in oskrbo prostoživečih mačk, je aktivno prispevala k razvoju protokolov za oskrbo mačk. Njeno zanimanje za dobrobit živali jo je spodbudilo k dodatnemu izobraževanju, tako doma kot v tujini, s poudarkom na prepoznavanju dobrih in slabih praks pri oskrbi živali. Postopoma je prevzela vlogo mentorice dijakom in študentom, ki so se izobraževali na področju oskrbe živali v zavetišču, v zadnjih treh letih pa se je intenzivno posvetila tudi odlovom mačk in inšpekcijskim odvzemom.
MAJA KRAŠOVEC, uni. dipl. psih., Certificiran NLP praktik z mednarodnim certifikatom in z zaključenim Praktikum 1 iz vedenjskih in kognitivnih terapij
Maja Krašovec je univerzitetna diplomirana psihologinja in strokovnjakinja na področju upravljanja stresa. Svoje kompetence je izpopolnila z mednarodnim certifikatom NLP praktik, usposabljanjem s področja čuječnosti, zaključila je tudi Praktikum 1 iz vedenjskih in kognitivnih terapij. Primarno dela na področju mentalnega zdravja odrasle populacije v sklopu Medicine dela, prometa in športa. Poleg psihodiagnostike izvaja tudi različna predavanja, praktične delavnice in individualna svetovanja.
Je ljubiteljica živali in športa z nenehno željo po novem znanju ter rasti.
SPONZORJI
Veselimo se vaše prisotnosti in skupnega učenja!
Lep pozdrav.
Ekipa Minami Kat in Zavetišča Ljubljana
Foto: Cats Coming
Pridržujemo si pravico do spremembe programa.