Seminar Zavetišče je lahko svetišče
Foto: Marko Matjašič
Spoštovani mačji kader,
z velikim veseljem vas vabimo na seminar »Zavetišče je lahko svetišče«, ki ga organizira Minami Kat v podporo izboljšanju skrbi za mačke v zavetiščih. Seminar bo potekal v soboto, 23. marca, od 9:30 do 15:00 v Zavetišču Ljubljana, Gmajnice 30, Ljubljana. Seminar se ceni na 35 €.
Namen seminarja je združiti zaposlene v zavetiščih in preostali mačji kader, ki deluje na področju skrbi za mačke, da bi skupaj razpravljali o izboljšanju standardov in praks v zavetiščih. Osredotočili se bomo na naravo in vedenje mačk, njihovo oskrbo ter optimizacijo okolja, zdravstvene smernice in pripravo na nov dom.
Program seminarja obsega:
9:30-9:40 Uvodni pozdrav
9:45-10:45 Zavetiški protokol – predstavitev in uporaba: Predavanje Helene Pauko, Tolmačke iz mačje svetovalnice, bo osredotočeno na zavetiški protokol, ki je prav tako njena magisterska naloga.
10:50–11:50 Delo v zavetišču na oddelku mačk – dobre in slabe prakse: Olja Ivanović bo glede na dolgoletno delo, znanje in izkušnje na oddelku za mačke predstavila razlike med teorijo ter prakso.
11:50–12:20 Odmor za kavico in klepet
12:20–13:20 Klinično vedenje mačk: Alja Mazzini bo govorila o prepoznavanju in pristopu k bolnim ter poškodovanim mačkam.
13:25–14:25 Učenje življenjskih veščin – priprava muck na nov dom: Pšenica Kovačič iz Minami Kat – centra mačje kulture bo razložila, kako mačke usposobiti za posvojitev.
14:25–14:35 Odmor
14:35–14:55 Dodatni segment – Pogovor: Spremljanje, ocenjevanje in načrtovanje: Ta del bo osredotočen na sistematični pristop za izboljšanje programa.
14:55–15:00 Slovo
Seminar vključuje tudi več krajših odmorov in odmor za malico, da se boste lahko neformalno družili in izmenjali izkušnje ter ideje.
Vljudno vas prosimo, da potrdite svojo udeležbo najkasneje do 15. marca, saj so mesta omejena. Za več informacij in potrditev udeležbe pišite na info@minamikat.si, pokličite 040 577 172 ali uporabite spodnji obrazec.
Vaša prisotnost in sodelovanje bosta neprecenljiva za izboljšanje življenj mačk v zavetiščih. Veselimo se srečanja z vami in skupnega dela za boljši jutri naših dragocenih diamantov.
Sponzorja dogodka sta zavetišče Ljubljana in trgovina Doget.
Z iskrenimi pozdravi,
Ekipa Minami Kat
PREDSTAVITEV PREDAVATELJIC
HELENA PAUKO, mag. IMHAI
Tolmačka – mačja svetovalnica
Helena Pauko je magistrica znanosti in strokovnjakinja na področju odnosov med ljudmi ter živalmi. Njeno izobraževanje je potekalo na dunajski veterinarski univerzi (Vetmeduni) v okviru interdisciplinarnega magistrskega programa Human-Animal Interactions (IMHAI), ki povezuje področja živalskega vedenja, živalske dobrobiti, primerjalne medicine ter filozofije in etike. V okviru magistrske naloge je sodelovala pri razvoju protokola za ocenjevanje dobrobiti mačk v (slovenskih in tujih) zavetiščih, ki ga je izvedla v sodelovanju z vodji slovenskih zavetišč in drugimi strokovnjaki leta 2022. Trenutno sodeluje pri posodabljanju in nadgrajevanju tega protokola skupaj s Pšenico Kovačič.
Zaposlena je na Veterinarski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer opravlja vlogo koordinatorice projekta ULTRA. Poleg tega svetuje na področju vedenja in dobrobiti mačk, pri čemer nudi tudi oskrbo mačk na domu kot mačja varuška – certifikat za to je pridobila pod okriljem svetovalnice Minami Kat. Njeno znanje in praktične izkušnje se nenehno izpopolnjujejo, sodeluje pa tudi s spletnim portalom za živalsko starševstvo OOKAMI, kjer piše avtorske članke in izvaja različna predavanja ter praktične delavnice.
OLJA IVANOVIĆ, dipl. ekon.
Vodja oskrbnikov, Zavetišča Ljubljana
V 16 letih dela v Zavetišču Ljubljana se je že od samega začetka kariere osredotočila predvsem na oskrbo mačk. Deluje tako na oddelku za oddajo živali kot v karanteni. Z izkušnjami, pridobljenimi med nočnim delom, kar je vključevalo lov in oskrbo prostoživečih mačk, je aktivno prispevala k razvoju protokolov za oskrbo mačk. Njeno zanimanje za dobrobit živali jo je spodbudilo k dodatnemu izobraževanju, tako doma kot v tujini, s poudarkom na prepoznavanju dobrih in slabih praks pri oskrbi živali. Postopoma je prevzela vlogo mentorice dijakom in študentom, ki so se izobraževali na področju oskrbe živali v zavetišču, v zadnjih treh letih pa se je intenzivno posvetila tudi odlovom mačk in inšpekcijskim odvzemom.
ALJA MAZZINI, Dr. vet. med., MSc CAB, GPCert(AnBeh)
Doktorandka iz področja vedenja in dobrobiti psov, specializantka iz področja vedenja malih živali
Je veterinarka, specializirana za vedenje malih živali. Od septembra 2018 deluje na Veterinarski fakulteti v Bernu, Švica, kjer zaključuje svoj doktorski študij z raziskovanjem občutljivosti psov na nagrade in dejavnikov tveganja za razvoj zasvojenosti (»Reward sensitivity in dogs – risk factor for addictive behaviour and key to trainability«). Svojo izobrazbo je začela na Veterinarski fakulteti v Ljubljani, svojo karierno pot pa nadaljevala na kliniki za male živali v Nemčiji, kjer so jo še posebej zanimale kirurgija – predvsem procesi okrevanja po operacijah – ter etologija, vključno z dobrobitjo hospitaliziranih pacientov in učinki stresa na razvoj in potek bolezni. Z namenom poglobitve znanja o vedenju živali je zaključila podiplomski študij, pridobila dodaten naziv »General Practitioner Certificate in Animal Behaviour« (GPCert (AnBeh)) in nadaljevala študij na Univerzi v Lincolnu (Velika Britanija), kjer je magistrirala iz kliničnega vedenja živali. V svoji magistrski nalogi se je osredotočila na oceno impulzivnosti pri zavetiških psih.
PŠENICA KOVAČIČ, dipl. slik., uni. dipl. oblik., ISFM AdvCertFB, ACFB, MISAP
Minami Kat – center mačje kulture
Pšenica Kovačič je diplomirana slikarka in univerzitetna diplomirana oblikovalka z dodatnimi certifikati s področij dobrobiti, blagočutja in vedenja mačk. Posebno se je specializirala za raziskovanje in razumevanje vedenja ter razpoloženja mačk in je certificirana s strani mednarodnih organizacij, kot sta International Society of Feline Medicine (ISFM) in Compass Education and Training.
Njen pristop k delu temelji na psihobiološki metodologiji, ki vključuje razumevanje fizioloških, genetskih in razvojnih mehanizmov vedenja mačk. Pomembno je razumeti biološke funkcije ter upoštevati čustveni sistem in čustva mačk, pa tudi njihove umske, gibalne in družabne sposobnosti. Posebno pozornost posveča epigenetiki, vplivu okolja in vplivu staršev oz. prednikov na psihofizično stanje in življenje mačke. Interdisciplinarni pristop k raziskovanju in reševanju razpoloženjskih izzivov mačk omogoča Pšenici Kovačič, da svoje znanje in izkušnje uporabi v praksi za izboljšanje življenja in dobrobiti mačk.
Maja 2018 je začela z dvoletnim izobraževanjem »Advanced Certificate in Feline Behaviour« pri International Society of Feline Medicine in International CatCare ter ga z odliko zaključila aprila 2020. Nadaljevala je s študijem »Advanced Feline Behaviour – Diploma (Level 4)« pri Compass Education, ki ga je uspešno dokončala novembra 2022. Novembra 2023 se je vpisala na nadaljevanje študija »Advanced Diploma Applied Animal Behaviour (Feline) Level 5« pri isti ustanovi. Na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje načrtuje vpis na umetniški doktorat na temo ilustrirane enciklopedije mačje vizualne komunikacije. Je idejna in organizacijska vodja interdisciplinarnega Mačjega kongresa in drugih mačjih dogodkov, kot je tudi seminar »Zavetišče je lahko svetišče«.
Poleg tega deluje kot glavna ilustratorka pri reviji Slovenian Veterinary Research ter ustvarja ilustracije in slike po naročilu ter za razstave. Trenutni projekti so prostovoljno delovanje na programu »Pripravimo muce na nov dom«, soavtorstvo s Heleno Pauko, Manjo Zupan Šemrov pri smernicah za dobrobit in blagočutje mačk v zavetiščih ter sodelovanje z Brittany Florkiewicz (Animal Behavior & Cognition Lab (ABC Lab)) pri ilustriranju 276 mačjih obraznih mimik.
Njeni hobiji so tek, canicross s psom pasme greyster Kinom StaRaceRjem in uživanje v družbi dveh mačk Yodi ter Lile in dveh psičk borzojke Blue Moon ter mešanke Mike.
PREDSTAVITEV PREDAVANJ
PREDSTAVITEV PREDAVANJ
Protokol za ocenjevanje dobrega počutja mačk v zavetiščih, Helena Pauko
Na seminarju se bo magistrica znanosti Helena Pauko posvetila predstavitvi Protokola za ocenjevanje dobrega počutja mačk v zavetiščih. Obravnavala bo naslednje točke: izvor oz. motivacija za razvoj zavetiškega protokola oz. smernic (guidelines), celoten postopek razvoja (vključno z zbiranjem literature, ocenjevalnimi metodami in obrazci ter sodelovanjem zavetišč in drugih zunanjih strokovnjakov), časovni okvir razvoja protokola, omejitve in izzivi, ki so se pojavili med razvojem, ter primerjava z drugimi protokoli.
Osredotočila se bo tudi na ciljno publiko protokola, navodila za njegovo uporabo (zlasti izvedbo meritev in ocenjevanja), nadaljnji razvoj in praktično uporabo za namene izboljšav ter nadgradenj (spremljanje, ocenjevanje, uporaba v praksi). Hkrati bo razpravljala o prihodnjih ciljih v nadgradnji in uporabi protokola, ki vključujejo pridobivanje novih podatkov ter integracijo najnovejših raziskav na tem področju.
Teorija in praksa oskrbnika mačk v zavetišču, Olja Ivanović
Predavanje bo osvetlilo ključne aspekte teorije in prakse oskrbe mačk v zavetišču, poudarek pa bo na pomenu programa usposabljanja za oskrbnike, rednega spremljanja in ocenjevanja praks oskrbe ter razvoja izboljšanih protokolov za interakcijo z mačkami. Poglobili se bomo v rutino oskrbe, od običajnih do izrednih dni, ter se posvetili specifičnim primerom oskrbe mačk s posebnimi potrebami, kot so bolezni, poškodbe, brejost in slabo razpoloženje. Cilj je izboljšati razumevanje in veščine oskrbnikov, da zagotovimo mačkam v zavetiščih najboljšo možno skrb in povečamo njihove možnosti za prijetno bivanje.
V nov dom s kovčkom prihodnosti in brez prtljage preteklosti, Pšenca Kovačič
Ta misel uokvirja naš cilj v programu »Učenje življenjskih veščin zavetiških muckov«. Ponujamo več kot le zatočišče: priložnost za bolj radostno čakanje z učenjem novih veščin, spoznavanjem narave in družbe, z malimi in večjimi dobrinskimi popestritvami ter usmerjenimi aktivnostmi. S tem zmanjšujemo breme njihove preteklosti in jih opremljamo z znanjem ter samozavestjo za razumevajoče nove domove. Naša vizija je, da vsaka mačka zapusti zavetišče pripravljena na začetek srečnega novega poglavja svojega življenja.
SPONZORJI