Notranija je skovanka za mačjo depresijo, ki jo doživljajo predvsem lastniške notranje mačke, mačke v zavetiščih, hotelih in pri začasnih skrbnikih. Gre za posledico kroničnega stresa zaradi pomanjkanja pozitivnih in zanimivih dražljajev socialno-fizičnega okolja in/ali zaradi vztrajne potlačenosti naravnega vedenja in/ali izgube občutka kontrole in varnosti. Posledično imajo te mačke nizko samozavest in zanje je značilna izguba zanimanja, kar se kaže v zavrtem razpoloženju, mišljenju in vedenju. Tase lahko pojavi tudi ob travmatičnem dogodku, zaradi kronične bolezni ali pomanjkanja osnov v razvoju male mucke že v času brejosti.
Preverite, kaj notranija sploh je, kako jo prepoznati in kako se nanjo pravilno odzvati.
Pri notraniji gre za ravnodušno in pasivno muco z neprijetno čustveno valenco v nizki vzburjenosti oz. apatičnosti (slika kvadrata).
Vsak skrbnik se odloči, ali bo imel izključno notranjo, notranjo-zunanjo ali zunanjo muco, pri čemer se zaveda, da ima vsak način življenja določene prednosti in slabosti.
Zaradi nevednosti, socio-ekonomskih razlogov ali trme mački kratimo osnovne pravice: hranimo jo z neprimerno in slabo hranljivo hrano, ne zavedamo se oziroma ne upoštevamo, kakšno je za mačko varno, stabilno in obogateno socialno-fizično okolje, ne prepoznamo mačjih znakov bolečine in stresa, pri odpravi na veterino jih kratimo za pravočasno diagnostiko, zdravljenje, cepljenja … Zaradi osiromašenega ali neustreznega socialnega in fizičnega okolja imajo potlačene osnovne čustvene sisteme in posledično naravno vedenje.
Danes govorimo o modelu petih osnovnih pravic (The Five Domains Model, Mellor, Reid, 1994).
Vsa zgoraj omenjena pomanjkanja vodijo v notranijo, ki je vezana na fizično in/ali psihično ujetost, v monotonost životarjenja. Negativno doživljanje je lahko fizično pomanjkanje, ki je vezano na slab zrak, neprimerno temperaturo, pomanjkanje svetlobe, žejo, lakoto, šibkost, slabost, bolezen itd., psihično pa na tesnobo, strah, stisko, frustracijo, paniko, dolgočasje, depresijo ipd.
Kako prepoznamo znake notranije?
Najprej se vprašajte po zgornjih dveh modelih in si iskreno odgovorite, ali svoji mački omogočate osnovne pravice.
Prepoznavanje je zelo podobno kot pri človeški depresiji, le upoštevajoč mačjo n(a)ravo. Neizurjeno oko hitro zamenja mirnost, lenost, starost, brezbrižnost, pravzaprav pa gre za nemoč in vdanost v usodo. Znaki so podobni, a razlike so subtilne. Neaktivnost in nezainteresiranost je treba opazovati v skladu s položajem, izrazom na obrazu, postavitvijo delov glave (ušesa, brki, gobček …), načinom gibanja in odzivanja. Za položaje je navadno značilno: nizko težišče, pospravljeni udi, rep in glava, pogled je prazen in odsoten. Odzivi so počasni in nastajajo samo potrebni premiki do dobrin. Velikokrat je notranija v združku z odklonskimi in stereotipnimi vedenji, kot so skrivanje, prenajedanja, posledično debelost ali anoreksija, iztrebljanje in markiranje izven toalete, uživanje neužitnega (pica), preveč ali premalo samonege, samopoškodbe, preurejanja ali »uničevanje« doma, pretirana vokalizacija … Lahko se kaže tudi v obliki nizkega praga tolerance ali celo agresije.
V mislih imejte, da ste vi tisti, ki mački določa, kdaj in kje bo kaj počela. Mogoče se še tega ne zavedate prav dobro, a z izključno notranjim bivanjem, torej s prostorsko omejenostjo (vezanost na sobo ali še huje boks), izborom, številom in postavitvijo dobrin (hrana, pesek, oprema …), ostalimi sostanovalci in s svojo vlogo (rokovanje, nega, igra, božanje in razpoloženje) ji narekujete počutje in posledično vedenje. Podrobnejši opis in razlago najdete v reviji Mucek, in sicer v prispevku 5 stebrov zdravega mačjega okolja, kjer se bomo osredotočili na (zatrta) naravna vedenja mačke.
Kaj tvori funkcionalno mačko? Vsota zadovoljenih bioloških funkcij, pozitivnih psiholoških stanj in izražanje naravnih vedenj.
Prej poglejmo še hierarhijo potreb (po Maslowu):
Kaj so mačja naravna vedenja?
Naravna vedenja so instikitvna, kot je sesanje in »mačja« naučena vedenja, kot je lov.
Mačjo bit predstavljata lov in raziskovanje!
Kaj lahko naredimo?
Povečamo pozitivna in zmanjšamo predvsem nepotrebna negativna doživljanja ter odženemo dolgčas. V mačjem življenju prihaja do stresa in stisk, a če je njena glavnina razpoloženja na prijetni strani, se z neprijetnim lažje sooča, to bolje prenaša in hitreje si opomore.
Mački moramo nuditi:
Naštejmo nekaj praktičnih primerov:
Vse, kar je zgoraj našteto, ni uporabno in smiselno za vsako mačko. Kajti če je zares hudo, je poleg preureditve, obogatitve okolja in izboljšane rutine včasih potrebna tudi vedenjska terapija v kombinaciji z antidepresivi.
Ali je notranja mačka lahko srečna? Žal, pri veliki večini lastnikov ni, ker povprečen lastnik ne zna zadovoljiti osnovnih, kaj šele nadstandardnih mačjih potreb. Ali to pomeni, da morajo biti mačke notranjo-zunanje ali zgolj zunanje? Ne, le lastnike je treba izobraziti, da bodo postali razumevajoči in da bodo upoštevali mačjo bit, lahko bi rekli kar »mačje bitje srca«.
Spremljajte nas, kajti za vas pripravljamo predavanja in delavnice, kako srečno sobivati s svojo mačko.
—
Prispevek najdete v reviji Mucek 1 (tiskana revija november 2019).
Za pravilno delovanje tega spletišča se včasih na vašo napravo naložijo majhne podatkovne datoteke, imenovane piškotki. Sistemski piškotki, ki so nujni za delovanje, so že dovoljeni. Vaša izbira pa je, da dovolite ali zavrnete piškotke analitike in trženja, ki nudijo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejšo uporabo strani in prikaz ponudbe, ki je relevantna za vas.