Ocena izdelka Orkokat catnip wiggle worm
26 februarja, 2020Nalezljivost čustev
26 marca, 2020Notranija je skovanka za mačjo depresijo, ki jo doživljajo predvsem lastniške notranje mačke, mačke v zavetiščih, hotelih in pri začasnih skrbnikih. Gre za posledico kroničnega stresa zaradi pomanjkanja pozitivnih in zanimivih dražljajev socialno-fizičnega okolja in/ali zaradi vztrajne potlačenosti naravnega vedenja in/ali izgube občutka kontrole in varnosti. Posledično imajo te mačke nizko samozavest in zanje je značilna izguba zanimanja, kar se kaže v zavrtem razpoloženju, mišljenju in vedenju. Tase lahko pojavi tudi ob travmatičnem dogodku, zaradi kronične bolezni ali pomanjkanja osnov v razvoju male mucke že v času brejosti.
Preverite, kaj notranija sploh je, kako jo prepoznati in kako se nanjo pravilno odzvati.
Pri notraniji gre za ravnodušno in pasivno muco z neprijetno čustveno valenco v nizki vzburjenosti oz. apatičnosti (slika kvadrata).
Vsak skrbnik se odloči, ali bo imel izključno notranjo, notranjo-zunanjo ali zunanjo muco, pri čemer se zaveda, da ima vsak način življenja določene prednosti in slabosti.
Zaradi nevednosti, socio-ekonomskih razlogov ali trme mački kratimo osnovne pravice: hranimo jo z neprimerno in slabo hranljivo hrano, ne zavedamo se oziroma ne upoštevamo, kakšno je za mačko varno, stabilno in obogateno socialno-fizično okolje, ne prepoznamo mačjih znakov bolečine in stresa, pri odpravi na veterino jih kratimo za pravočasno diagnostiko, zdravljenje, cepljenja … Zaradi osiromašenega ali neustreznega socialnega in fizičnega okolja imajo potlačene osnovne čustvene sisteme in posledično naravno vedenje.
Danes govorimo o modelu petih osnovnih pravic (The Five Domains Model, Mellor, Reid, 1994).
- odsotnost žeje in lakote,
- odsotnost bolečine, poškodbe in bolezni,
- odsotnost tesnobe, strahu, stresa in stiske (ang. FAS – fear, anxiety, stress),
- prisotnosti in možnosti naravnega vedenja.
Vsa zgoraj omenjena pomanjkanja vodijo v notranijo, ki je vezana na fizično in/ali psihično ujetost, v monotonost životarjenja. Negativno doživljanje je lahko fizično pomanjkanje, ki je vezano na slab zrak, neprimerno temperaturo, pomanjkanje svetlobe, žejo, lakoto, šibkost, slabost, bolezen itd., psihično pa na tesnobo, strah, stisko, frustracijo, paniko, dolgočasje, depresijo ipd.
Kako prepoznamo znake notranije?
Najprej se vprašajte po zgornjih dveh modelih in si iskreno odgovorite, ali svoji mački omogočate osnovne pravice.
Prepoznavanje je zelo podobno kot pri človeški depresiji, le upoštevajoč mačjo n(a)ravo. Neizurjeno oko hitro zamenja mirnost, lenost, starost, brezbrižnost, pravzaprav pa gre za nemoč in vdanost v usodo. Znaki so podobni, a razlike so subtilne. Neaktivnost in nezainteresiranost je treba opazovati v skladu s položajem, izrazom na obrazu, postavitvijo delov glave (ušesa, brki, gobček …), načinom gibanja in odzivanja. Za položaje je navadno značilno: nizko težišče, pospravljeni udi, rep in glava, pogled je prazen in odsoten. Odzivi so počasni in nastajajo samo potrebni premiki do dobrin. Velikokrat je notranija v združku z odklonskimi in stereotipnimi vedenji, kot so skrivanje, prenajedanja, posledično debelost ali anoreksija, iztrebljanje in markiranje izven toalete, uživanje neužitnega (pica), preveč ali premalo samonege, samopoškodbe, preurejanja ali »uničevanje« doma, pretirana vokalizacija … Lahko se kaže tudi v obliki nizkega praga tolerance ali celo agresije.
V mislih imejte, da ste vi tisti, ki mački določa, kdaj in kje bo kaj počela. Mogoče se še tega ne zavedate prav dobro, a z izključno notranjim bivanjem, torej s prostorsko omejenostjo (vezanost na sobo ali še huje boks), izborom, številom in postavitvijo dobrin (hrana, pesek, oprema …), ostalimi sostanovalci in s svojo vlogo (rokovanje, nega, igra, božanje in razpoloženje) ji narekujete počutje in posledično vedenje. Podrobnejši opis in razlago najdete v reviji Mucek, in sicer v prispevku 5 stebrov zdravega mačjega okolja, kjer se bomo osredotočili na (zatrta) naravna vedenja mačke.
Kaj tvori funkcionalno mačko? Vsota zadovoljenih bioloških funkcij, pozitivnih psiholoških stanj in izražanje naravnih vedenj.
Prej poglejmo še hierarhijo potreb (po Maslowu):
- osnovne biološke potrebe,
- varnost in dostopnost do dobrin,
- predvidljivo in stabilno okolje,
- gibalno-intelektualno-družabna stimulacija.
Kaj so mačja naravna vedenja?
Naravna vedenja so instikitvna, kot je sesanje in »mačja« naučena vedenja, kot je lov.
Mačjo bit predstavljata lov in raziskovanje!
- uriniranje,
- markiranje,
- nezakopavanje kakcev,
- neuporaba stranišča,
- praskanje,
- manipulacija s tačkami,
- grizljanje (delov telesa, predmetov, rož ipd.),
- igrivo napadanje brez občutka,
- plenilstvo,
- plezanje,
- kopanje in
- divjanje (zvečer in zgodaj zjutraj).
Kaj lahko naredimo?
Povečamo pozitivna in zmanjšamo predvsem nepotrebna negativna doživljanja ter odženemo dolgčas. V mačjem življenju prihaja do stresa in stisk, a če je njena glavnina razpoloženja na prijetni strani, se z neprijetnim lažje sooča, to bolje prenaša in hitreje si opomore.
Mački moramo nuditi:
- izzive,
- spremembe,
- izbiro in
- kontrolo.
Naštejmo nekaj praktičnih primerov:
- okolje naj bo varno, stabilno in obvladljivo,
- dobrine: številne, ločene, razpršene in dostopne (zlato mačje pravilo – ena mačka, dve dobrini: m + 1),
- skrbnik je pozitivno naravnan, dosleden, upošteva mačko in obvezen zapik,
- skrbnik se ozira na mačja čustva, doživljaje in čutila,
- rutinska opravila naj bodo:
- igra lova,
- igra ravsa (pozorni bodite na prehitro in preveliko vzburjenost mačke),
- igra skrivalnic (vse igre naj trajajo do tri minute, lahko tudi večkrat na dan),
- skrivanje priboljškov po domu,
- raziskovanje,
- interaktivno hranjenje,
- obogatitev z mačkam prijaznimi rastlinami, kot so mačja meta, trava, baldrijan, timijan,
- mačje začimbe: mačja meta, baldrijan, aktinijeve palčke,
- trikci (seansa naj obsega pet do 15 klikov s premori in vsaj trikrat na teden),
- agility (poligon naj traja do tri minute s premori in vsaj trikrat na teden),
- zamreženo okno, balkon, atrij, vrt,
- sprehodi (vsaj enkrat na teden v tempu mačke) ali pa ji prinesemo darove narave (storži, listi, trava …).
Vse, kar je zgoraj našteto, ni uporabno in smiselno za vsako mačko. Kajti če je zares hudo, je poleg preureditve, obogatitve okolja in izboljšane rutine včasih potrebna tudi vedenjska terapija v kombinaciji z antidepresivi.
Ali je notranja mačka lahko srečna? Žal, pri veliki večini lastnikov ni, ker povprečen lastnik ne zna zadovoljiti osnovnih, kaj šele nadstandardnih mačjih potreb. Ali to pomeni, da morajo biti mačke notranjo-zunanje ali zgolj zunanje? Ne, le lastnike je treba izobraziti, da bodo postali razumevajoči in da bodo upoštevali mačjo bit, lahko bi rekli kar »mačje bitje srca«.
Spremljajte nas, kajti za vas pripravljamo predavanja in delavnice, kako srečno sobivati s svojo mačko.
—
Prispevek najdete v reviji Mucek 1 (tiskana revija november 2019).