Zabavica z mačjo meto
15 junija, 2021Vabljeni v raziskavo mačjih genijev
1 novembra, 2023Povečanje Dobropočutja Mačk s Triki in Agility Treningom
Psihofizična popestritev mačkinega življenja, ki pomaga odpraviti neželeno vedenje, ponudi alternative ter poveča samozavest, splošno dobropočutje, in odnos med lastnikom in mačko ter ji pomaga pri premagovanju stresnih situacij.
Kako se mačke učijo
Kako se mačke učijo: Mačke se učijo na različne načine. Med temi načini lahko ločimo naravno instinktivno učenje, kot je sesanje, naravno naučeno učenje, na primer pri lovu, ter pogojeno učenje, kot je odziv na žvenket konzerve kot hrana. Poleg tega se mačke učijo z vpogledom (copy cat) ter poskusi in napakami (trial and error). Učenje lahko dodatno razdelimo na habituacijo in senzibilizacijo, klasično in operativno pogojenje ter družabno učenje, kjer se prej omenjeni načini tudi pojavljajo. Tako lahko vidimo, da je delitev na različne načine učenja pri mačkah kompleksna.
Metoda učenja z označevalcem vedenja
Označevanje vedenja se je izkazalo kot primerna, učinkovita in prijazna metoda učenja. S postopnim doziranjem dražljaja in pozitivnim pogojevanjem mački naredimo neprijetna opravila manj nadležna, kot je na primer striženje krempljev, navajanje na boks ali dajanje zdravil. Prav tako jo lahko naučimo različnih zabavnih trikov ali odpravimo oz. preusmerimo njena neželena vedenja. Mačka mora biti pri navajanju ali učenju radovedna in dobrovoljna.
Sistem nagrajevanja
Za utrjevanje vedenja vedno uporabljamo pozitivne metode in nagrade, ne kazni ali bolečine. Med ojačevalce vedenja spadajo primarne nagrade, ki ne potrebujejo učenja, da postanejo učinkovite, in sekundarne nagrade, ki so nevtralnega pomena, dokler jih ne povežemo s primarno nagrado. Primeri primarnih nagrad so hrana, igrača, dotik, pohvala in odmik, sekundarne pa »brezpomenski« znaki, kot so klik, tlesk, blisk, cmok, »To!«, »Yes!« itd.
Kliker oz. označevalec ima več funkcij:
- Označi in utrdi vedenje.
- Je posledica vedenja.
- Napove nagrado.
- Poveže želeno vedenje z nagrado.
Iztočnice za uspešne trikce:
- Najboljši čas za učenje: Ko je mačka pozorna in ne počiva, ne spi, ne je ali ne pije ter ni na stranišču. Maček naj za trening ne bo sit, prav tako odsvetujemo, da mu je hrana prosto dostopna.
- Najprimernejša učilnica: Miren in varen kotiček, kjer se maček dobro počuti.
- Pogostost učenja: Trenirajte večkrat na dan od 30 sekund do 5 minut, odvisno od motivacije mačka. Idealno je vsak dan, a vsaj trikrat na teden po enkrat na dan. V nasprotnem primeru lahko maček med predolgimi premori naučeno pozabi.
- Trajanje mačje učne ure: Na začetku naj traja trening 5 klikov ali 30 sekund. Trajanje stopnjujemo do 15 klikov s premori, nato obvezno sledi odmor za igro in/ali sprostitev. En trening s premori naj ne traja več kot 10 minut.
- Mačja nagrada za trud in sodelovanje: Kaj predstavlja nagrado za mačka, je odvisno od posameznega mačka. To je lahko hrana, igra, čohanje ali samonagrajevanje (aktivnost prepustimo mačku).
- Mačja sprostitev in pomiritev: Tako kot nagrada je tudi primerna sprostitev odvisna od mačka. Lahko ga čohate, mu pojete in podobno ali ga pustite pri miru. Pomiritev je včasih še pomembnejša od igre, saj želimo živahno vzburjenost znižati v prijetno mirovanje.
Kaj je treniranje z označevalcem in zakaj ga uporabljamo: Je pozitivna in zabavna metoda učenja, pri kateri označujemo in nagrajujemo želeno vedenje. Za to potrebujemo kliker ali preprost tlesk z jezikom.
Kaj je kliker: Gre za priročno škatlico s kovinsko ploščico. Ko pritisnemo na ploščico, odda zvok »klik«.
Kaj je tlesk: Tlesk je zvok, ki ga ustvarimo z udarcem jezika ob trdo nebo.
Kakšno vlogo ima zvok »klik« ali »tlesk«: Zvok »klik« ali »tlesk« je hkrati označevalec in povezovalec dogodka ter nagrade. Dogodek je odziv na dražljaj, klik/tlesk in nagrada pa njegovi posledici. »Klik« ali »tlesk« je zvok, rezerviran samo za označitev želenega vedenja. Kliknemo/tlesknemo, ko je želeno vedenje v teku oz. takoj po njem.
Gib in beseda: Mačke se bolje odzivajo na gibljive predmete, zato pri trikcu vedno uporabite gesto z roko, v kateri lahko držite tarčni kliker, ali naredite korak in premik celega telesa ali nagib telesa. Ko osvojimo prvo fazo, dodamo še besedo, ki naj bo rezervirana samo za trikec.
Kdaj in kako hitro mačko nagradimo: Nagrada naj sledi najpozneje v treh sekundah od klika. Če nagradimo pozneje, maček težje vzpostavi povezavo med nagrado in želenim, potrjenim vedenjem. Če ne kliknemo, kliknemo prepozno ali kliknemo narobe, mačka vseeno nagradimo. Na začetku kliknemo in nagradimo vsak najmanjši gib mačka: od pogleda, nagiba, majhnega premika do uspešno zaključene vaje.
Klik in nagrada: Maček kmalu poveže, da:
- Klik pomeni nagrado: »U, nekaj dobrega me čaka!«
- Klik označi vedenje: »U, nekaj sem naredil prav, pa še nekaj dobrega me čaka!«
Trikec: Trikec pripravimo tako, da je maček, vsaj v začetni fazi, vedno uspešen. Nato zvišujemo kriterij in težavnost trikca. Razumevanje in udejanjanje trikca pride z rednim treningom.
Če maček ne uspe izvesti trika: Neželeno vedenje ignoriramo ali preusmerimo. Lahko se zgodi, da maček potrebuje premor, ni zainteresiran ali da je trikec oz. njegova faza prezahtevna. Razbremenite ga dela, ga motivirajte ali se vrnete na osnovne trike ali druge trike, kjer je še uspešen.
Kdaj maček trikec obvlada: Trikec je v bazi znanja, ko ga maček izvede vsaj v osmih od desetih poskusov.
Položaj skrbnika: Prilagodite se mačku glede na njegovo obnašanje, ne bodite zastrašujoči in preveč gibajoči. Da se maček lažje osredotoči, naj bo vaše gibanje omejeno na vašo vodilno roko. Če je vaja bolj dinamična za vodnika, se ustrezno gibajte zraven.
Vloga skrbnika: Skrbnik med učenjem postane potrpežljiv in dosleden učitelj, ki vedno spodbuja svojo mačko. Kot učitelj ostanite mirni in sproščeni, držite kliker v roki in priboljške v bližini (priporočljive so torbice okoli pasu). Usmerite svoj položaj, gibanje, mimiko in energijo v zabavo ter uspeh mačka v skladu z nalogo. Pomembno je prepoznati, kdaj maček potrebuje odmor od učenja in se želi sprostiti z igro ali umiriti. S časom boste vedno bolje prepoznali razpoloženje svoje mačke in se nanj ustrezno odzvali.
Dodatna oprema: Uporabite, kar imate že doma za vadbo, a preverite, ali so pripomočki stabilni, varni in negledeči, podlaga pa nedrseča.
Kdaj trikec prekiniti: Prekinite učenje, ko maček izgubi zanimanje, se utrudi ali postane frustriran. Nikoli ga ne siliti v trening s podkupovanjem ali prisilnim rokovanjem. Znaki, na katere morate biti pozorni, so, ko maček obrača ali odmika od vas ali ko se zateče vase. Lahko se pojavi tudi splošna napetost (otrdelost) celega telesa ali vsesplošni nemir, kar kaže na to, da je maček pripravljen na umik iz neprijetne situacije.
Ko opazite karkoli od naštetega, prekinite trening in ga nadaljujte šele, ko je maček ponovno sproščen in motiviran za novo učenje.
Upamo, da vas bo zgornji zapis motiviral za skupno zabavno učenje z vašim mačkom.